Co potřebujete vědět o chipech

Už to vypadá, že se to tak stane, i když oficiální informace, že to skutečně dopadne, přišla den před prvním závodem, což není zrovna moc času. Zde stručné oznámení BMX komise: 

„Ahoj všem,
distiruce čipů bude probíhat v pátek v Pardubicích od cca 13:00 hod. Upozorněte prosím své jezdce, že cena je 1.000 Kč za čip, tak ať nejsou překvapení. Já tam budu osobně, tak pokud má někdo problém s registrací startovního čísla, tak to vyřešíme na místě osobně.
S pozdravem
David Průša“

Takže se asi ptáte, co to vlastně znamená. Pokusím se to vysvětlit tak dalece, jak jsem to zachytil já, každý má možnost mě v diskuzi opravit či doplnit.

Protože nejen technika jezdců na dráze jde dopředu, ale i technika obecně, rozhodla se komise BMX v rámci progresu zavést postupně systém automatického měření a zpracování výsledků. Čímž by měla postupně odpadnout potřeba početného obsazení cílové čáry pořadateli s papírky pro zápis dojezdů, výsledky by měly být objektivnější, přesnější, a časem možná i rychlejší. Součástí tohoto systému je i nový způsob přidělování čísel, který jste již podstoupili. Každopádně není to zadarmo, to je samozřejmé.

Pro pořadatele (v roce 2018 se to týká pořadatelů pohárových závodů plus několika dalších, jež se chtějí touto moderní cestou vydat a zainvestovat ji) to znamená zakoupení hardwaru pro měření.  V základní verzi to znamená dvě smyčky, které je nutné uložit pod povrch dráhy a nějakou kabeláž, náklady v hodnotě něco přes 500 EUR. To umožní pouze pořádání závodů na systému moto-sheets.com/MyLaps, který zakoupila komise BMX (nutný další hardware a software v řádově vyšši hodnotě). Kompletní systém umožňuje i měření a záznam času při trénovaní, ten v letošním roce pořídily a plánují zavést minimálně BMX Řepy.

Pro jezdce to znamená pořídit si chip a zaplatit roční poplatek za zavedení do systému. Provozní poplatek za evidenci při závodech je v prvním roce 1000 Kč, v každém dalším roce 750 Kč. To je to, o čem David Průša píše v oznámení. V každém případě bez chipu na závodech v Pardubicích pravděpodobně nebudete moci startovat, stejně jako na pohárových závodech v Třinci, Benátkách atd., tudíž tento roční poplatek berte jako nutný. Předpokládám, že součásti tohoto poplatku na sezonu je i samotný chip, který si přiděláte na vidlice svého závodního kola. Oficiální ceny by tomu napovídaly, nicméně ověřeno to nemám.

Pokud byste chteli na tomto systému i trénovat, je tento poplatek ještě o pár desítek euro vyšší, nicméně zdá se, že k tomu směřuje většina evropských drah a týmů. Tomuto systému, za nímž stojí německá bikrosová rodina Websterů, konkuruje mu tuším ještě holadský systém JSTiming, na němž se jedou evropské poháry, ale který nelze použít pro tréninkové účely.

V letošním roce bude administrace tohoto systému plně v režii komise BMX (Davida Průši) a dojíždět na výpomoc bude i poskytovatel Sydney Webster. Každopádně jako při zavádění každého nového systému lze čekat určité problémy.

Pokud máte nějaké dotazy, můžete je psát pod článek nebo do diskuze na facebooku, určitě se najde někdo, kdo na ně dokáže odpovědět.

 

 

1 komentář k článku Co potřebujete vědět o chipech

 1. Ahoj, zpočátku se uvádělo, že se to bude vztahovat primárně na pohárové závody. Pardubice teď na jaře pohárové nejsou, ale čipy se tam budou také používat?

   • Dobrá, a závodník který dorazí do Pardubic třeba až v neděli, nebo na jiný závod kde jsou čipy potřeba, bude mít možnost je zakoupit na daném závodě, nebo je nutnost tam být teď, když je tam sám pan Průša? Myslím to obecně, ne jen MTB, my jsme vždycky nějaká výjimka.

    • Zaplaceni poplatku a zavedeni do systemu bude mozne na vsech zavodech, kde se pojede na chipy. To si troufnu napsat bez potvrzeni tyhle informace, jinak by to samozrejme nemelo smysl.

 2. Čip bude muset mít každý závodník na závodě kde se pojede na tento systém. Bez čipu není možné startovat a není možné jet jednu kategorii s čipy a jednu bez čipů. 100% se pojede na čipy závody ČP – Třinec, Benátky, Řepy, Míkovice. MČR – Bohnice. Dále všechny ostatní závody v Řepích. V ceně je aktivace čipu a samotný čip.

 3. Pardubice se pojedou vsechny tri uvodni zavody sezony uz na cipy a jak pise Pavel, cip bude mozne zakoupit pred kazdym zavodem at uz na cely rok nebo jednorazovy cip, coz je ale financne nevyhodne…Dorazte tedy do Pardubic, vse se bude v novem systemu zkouset, tak aby prvni poharove zavody v Trinci mohly jet na ostro…v Pardubicich se bude soubezne evidovat zavod klasickym zpusobem, aby nedoslo k pripadnym dohadum, ze to prestalo fungovat atd…Navidenou v Pardubich 🙂

 4. V Pardubicích se také pojede na čipy. Musí se to otestovat a také zaučovat pořadatele pro ovládání systému. Až se naučíme využívat systém na 100% všichni to oceníme. Zde je možnost se registrovat, vytvořit si účet a stáhnout si aplikaci do telefonu http://www.sportslists.eu (online rozpisy, výsledky, atd.) ale to nebude hned….

 5. Dva čipy…… nebo čip přehazovat, ale to nevím jestli je úplně možné… Každopádně start bez čipu = poslední místo v jízdě DNS + 2 body, když zapomeneš přehodit

 6. Jediné slovo v prováděcích pokynech pro rok 2018, nebo v propozicich závodu o povinnosti čipů? Jak mi můžete nepovolit start když splním všechny požadavky prováděcích pokynů?

  • Tak kdyz uz by doslo na tyhle putky, tak v provadecich pokynech bejva takova ta veticka „Poradatel si vyhrazuje pravo bla bla“. Ale souhlasim, ze komunikovany to je celkem pozde, a tak doufam, ze to ma David pochystany dobre ;))

    • To uz michame dohromady dve ruzny veci – jestli nekdo prijede na skoleni nebo jestli jsou zmeny oznameny vcas v PP nebo ZU k zavodu je bych rekl uplne jina vec 🙂

  • Mrkni na odkaz o cenach, co je v clanku. Z poplatku (37EUR/1000CZK) je cena chipu 12EUR, zbytek subscription. Dalsi rok uz platis je subscription do motoshitu (25EUR/700CZK).

 7. Drobne upresneni, pokud se klub rozhodne system pouzivat i pro treninky, jezdec nic vic uz nehradi, k treninku pouziva totozny cip. S jeho provozem nejsou spojeny zadne jine poplatky.

 8. Bude zabezpečen dostatek čipu? Co když se všichni rozhodnou přijet a počet jezdců bude > než počet čipu? Nepravděpodobné ale možné 🙂

Vložte komentář

Your email address will not be published.


*